Zadając sobie to pytanie chciałbym od razu zaznaczyć, że mam tu na myśli szerokie ujęcie słowa strategia, które można przełożyć do każdego działania w życiu. Do tej pory słowo to przerażało mnie w jakimś sensie, było niczym skrypt tajemniczych i skomplikowanych metod podejmowania działań aby osiągnąć określony cel. Otóż czytając różne motywujące książki, chociażby "Myśl i bogać się" Napoleona Hilla czy "Psychologię Sukcesu" Briana Tracy odkryłem, że strategia nie jest niczym innym jak trzymaniem się pewnych, ustalonych wobec siebie czy innych zasad. Krótko mówiąc w strategii ważniejsze jest konsekwentne postępowanie wg tych zasad niż same zasady. Wiąże się to ściśle z zagadnieniem "decyzyjności". Czyli te dwie rzeczy "konsekwencja/upór" i "decyzyjność" świadczą o realizacji pewnej strategii. Osobiście staram się podejmować decyzje w miarę szybko i nie zwlekać zbyt długo. Przekonałem się, że podjęcie nawet złej decyzji jest lepsze niż nie podjęcie żadnej. To pierwsze daje możliwość nauczenia się na błędach i podjęcia lepszej decyzji w przyszłości. Nie podjęcie decyzji nie zmienia sytuacji i daje poczucie zmarnowanych szans, co potrafi być jeszcze boleśniejsze niż nie podjęcie decyzji. Wahanie jest frustrujące, o tym przekonałem się wielokrotnie.
W moich inwestycjach giełdowych zbyt często odchodzę od strategii, mogę powiedzieć, że ją po prostu "zdradzam" od czasu do czasu. Jakże więc mówić o dobrej i złej strategii, kiedy nie ma konsekwencji w działaniu, która pozwala tę strategię przetestować? Daję sobie pewien termin w strategii i przed końcem tego czasu nie ma mowy o zmianie głównych zasad. Dla osoby, która chce inwestować środki, wskazówką zatem może być ustalenie pewnych zasad i konsekwentne trzymanie się ich. W pewnym sensie fundusze inwestycyjne wyręczają nas w tym, ale jeżeli mówimy o własnych dobrze zróżnicowanych inwestycjach warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
1. Jaki okres inwestycji zakładam? krótki, średni, długi?
2. Jakie będą warunki zamknięcia lub otwarcia pozycji?
3. Jakie ryzyko/ zyski akceptuję?
Ja wziąłem sobie pewne słowa do serca i każdemu polecam zrobić to samo:
"Nawet najprostrza strategia jest lepsza niż żadna". Grunt to konsekwentna realizacja strategii, czyli upór w działaniu i podejmowanie decyzji zgodnie z ustalonymi zasadami.
Zobacz również:
Strategia zamykania pozycji
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za Twój komentarz.