wtorek, 29 maja 2007

Jak oszczędzać?

Oszczędzanie jest dla mnie wyrazem zrozumienia pewnej filozofii życia, polegającej na nawyku zatrzymywania pewnych sum pieniędzy, zamiast ich wydawania oraz świadomego ich inwestowania. Gdy przyglądam się jakimkolwiek swoim nawykom, to okazuje się, że po jakimś czasie nie ma znaczenia czy nawyk jest dobry czy zły, on po prostu jest obecny w moim życiu. Z oszczędzaniem jest dokładnie tak samo - najciężej jest zacząć i wyrobić sobie nawyk, później idzie jak z górki.
Dla mnie kluczowe dla głębszego zrozumienia tematu okazały się dwie pozycje książkowe: Droga do wolności finansowej Bodo Shafera, oraz Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec Roberta Kiyosakiego. Pierwsza pozycja dość dokładnie przedstawia plan dojścia do wolności finansowej i co najważniejsze ją definiuje. Książki z pewnością nie wyczerpują tematu ale dają to "zrozumienie", którego czasem brakuje. Wystarczy zacząć myśleć zgodnie z poglądami autorów, by zauważyć pierwsze korzyści w swoim życiu. Nie mogę nie wspomnieć tu także o książkach Briana Tracy "Psychologia sukcesu" czy "Skuteczny menedżer sprzedaży", gdzie złapiemy dużą dawkę "inteligencji finansowej" i nauczymy się, że "płacenie najpierw sobie" jest podstawą w oszczędzaniu. Chodzi tutaj również o złamanie prawa Parkinsona, które mówi, że generalnie im więcej zarabiamy tym więcej wydajemy, a nawet więcej niż zarabiamy. Jeżeli nasze wydatki rosną wolniej od naszych przychodów, to jesteśmy na dobrej drodze. Kluczem jest tutaj oczywiście odkładanie i rozsądne inwestowanie nadwyżek i zrozumienie procentu składanego.
Bardzo miło zaskoczył mnie blog poświęcony oszczędzaniu oszczędzanie.net Znalazłem tutaj wiele ciekawych artykułów dotyczących oszczędzania i inwestycji. Tak naprawdę wystarczy przeczytać jeden artykuł lub książkę na ten temat by móc wdrożyć to w życie. Najważniejsze, to uwierzyć, że to działa. Czytanie kolejnych książek w celu szukania złotej recepty na szybki dorobek nie ma moim zdaniem sensu. Liczy się tu konsekwencja prowądząca do wyrobienia w sobie pewnych nawyków.

1 komentarz:

  1. Żeby skutecznie oszczędzać, warto sprawdzić na co tak naprawdę wydajemy nasze pieniądze. Skutecznym może okazać się zwykły arkusz kalkulacyjny programu excel http://domowybudzet.info/arkuszbudzet.html takie arkusze zazwyczaj są darmowe i wystarczają przeciętnemu użytkownikowi.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.