wtorek, 24 listopada 2009

Wycena nieruchomości online - odpłatnie









Jakiś czas temu we wpisie pt. "Jak wycenić bezpłatnie wartość mieszkania i sprawdzić średnie ceny neruchomości" pisałem o serwisie domirynek.pl. Serwis ten umożliwiał dokonanie bezpłatnej wyceny mieszkania oraz dawał ciekawe statystyki na temat rynku nieruchomości. Z jakichś powodów serwis został zamknięty, nad czym bardzo ubolewam, bo narzędzie wpisało się już do listy często odwiedzanych.

Idąc śladem poszukiwania bezpłatnych narzędzi napotkałem na ich brak. Jedyne co udało mi się znaleźć w tej materii, mam nadzieję, że na okres przejściowy, to serwis snajp.pl. Za opłatą 4,90zł możemy sprawdzić wycenę nieruchomości podając jej parametry. Serwis nie zachwyca wizualnie ale spełnia swoją rolę.

Dla osób, które chcą wycenić nieruchomości w Warszawie lub Krakowie mogą skorzystać ze strony http://www.oferty.net/wyceniacz/.

Jeśli traficie na inne serwisy tego rodzaju płatne lub bezpłatne to proszę o dodanie adresu w komentarzu. Będę wdzięczny.

Zobacz także:
Jak bezpłatnie wycenić nieruchomość online

sobota, 21 listopada 2009

Picie "dobrej" wody jest ważne dla zdrowia

Pij wodę!
Postanowiłem napisać trochę o piciu wody. Dlaczego? Ponieważ jest to sprawa, która towarzyszy nam każdego dnia i przekonałem się, że ma znaczenie czy i co pijemy. W prasie i telewizji możemy co jakiś czas naleźć artykuł na temat potrzeby spożywania wody w odpowiedniej ilości.
W pędzie codziennych spraw często zapominamy o tym, że woda jest potrzebna, byśmy mogli normalnie funkcjonować.

Dlaczego picie wody jest ważne?

Woda jest rozpuszczalnikiem i transportuje w organiźmie minerały i pierwiastki do komórek, a z drugiej strony oczyszcza je z odpadków i toksyny zostały ponownie przez nerki wypłukane. To, że wiele produktów przemiany materii może zostać usunięte jedynie po rozpuszczeniu w wodzie świadczy o konieczności wystarczającego dużego zaopatrzenia w płyny.

Woda reguluje temperaturę ciała: przede wszystkim pocenie się zapewnia utrzymanie jej na stałym poziomie niezależnie od tego jak zimno czy gorąco jest na zewnątrz ciała. Tylko w ten sposób organizm ludzki może funkcjonować bez problemu. Ludzki mózg w dzisiejszych czasach jest poddany wyjątkowo dużemu wysiłkowi, co oznacza, że jego temperatura także wzrasta. Woda jest tutaj "chłodnicą" dla mózgu i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

Zawsze przemawia do mnie fakt, że człowiek może żyć bez jedzenia nawet 6 tygodni, bez wody tylko 1 tydzień. Proporcje świadczą o tym by dbać bardziej o wodę niż o jedzenie, w rzeczywistości rzadko o tym pamiętamy.

Ile wody należy spożywać?

Powszechnie mówi się o piciu 1,5-2 l wody dziennie. W rzeczywistości dotyczy to czystej wody, bo reszta dostarczana jest w postaci płynów razem z jedzeniem, sokami itp. Picie odpowiedniej ilości wody uzależnione jest oczywiście od wielu czynników. Jeśli chodzi o wagę, to oblicza się, że ilośc czystej wody powinna odpowiadać od 2-4% masy ciała, np. dla 90 kg wagi wynosi od 1,8 -3,6l wody dziennie. Oczywiście zależy też od pory roku i charakteru wykonywanej pracy.

Jaką wodę pić?

Nie jest bez znaczenia jaką wodę spożywamy. Na rynku jest zamęt, jeśli chodzi o różne wody. Generalnie mamy do czynienia z wodami mineralnymi i źródlanymi. Oczywiście te pierwsze są lepsze, bo zawierają bogate minerały wapnia, magnezu i inne. Jedna z lepszych polskich wód to np. "muszynianka", podczas gdy reklamowana "kropla beskidu" to zwykła woda źródlana i każda inna woda mineralna jest od niej lepsza. Oznaczenie zawsze musi się znaleźć na etykiecie butelki.

Mał otego woda picie wody źródlanej zamiast mineralnej może być niebezpieczne dla zdrowia.

W gazecie wyborczej pojawił się ciekawy artykuł na ten temat z udziałem ekspertów.

Fragmenty zamieszczam poniżej:

"Czy to dobrze, że pijemy tak dużo wody źródlanej, pytam eksperta ds. żywienia dr Małgorzatę Kozłowską-Wojciechowską z Akademii Medycznej w Warszawie.

- Niedobrze, gdy jest to tylko woda źródlana. Woda tak jak pożywienie powinna dostarczać cennych składników odżywczych. Powinniśmy wycisnąć z niej, co się da - wapń, magnez, potas. Badania amerykańskie dowiodły, że kobiety, które piją dużo wody bogatej w minerały (czyli wodę mineralną), nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu tych pierwiastków w organizmie. Woda źródlana dostarcza ich w niewielkim stopniu.

Jeszcze bardziej krytyczny wobec moich wyborów jest Tadeusz Wojtaszek z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego: - Jeśli kupi pani butelkę wody źródlanej i ją wypije, w organizmie nie zostanie nic z pożytecznych składników mineralnych. Z butelki wody mineralnej z dużą zawartością minerałów pozostanie ich odpowiednia ilość. Wody źródlane to wody o śladowej ilości składników mineralnych, a im mniej w wodzie minerałów, tym wartość zdrowotna mniejsza. Ba, woda pozbawiona składników mineralnych jest dla zdrowia wręcz szkodliwa. Widziała pani kiedyś rury, którymi płynie woda zdemineralizowana? Są zeżarte od środka. Bo ta woda jest tak chłonna, że zabiera ze sobą wszystko, co się da. Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity, wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne.

Przed oczami przepływają mi strugi wypitej na próżno wody, której strumień wpada w rwącą rzekę wody butelkowanej wypijanej przez większość Polaków. A z roku na rok pijemy jej coraz więcej."

źródło: http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51220,3571274.html

W jaki sposób spożywać wodę?

Nie jest bez znaczenia kiedy i w jaki sposób spożywamy wodę. Generalnie zaleca się picie szklanki wody zaraz po przebudzeniu. W ten sposób nadrabiamy zapas na nadchodzący dzień oraz pobudzamy nasz żołądek do trawienia i przygotowujemy do spożycia śniadania. Szklanka wody z rana powoduje także rozrzedzenie krwi, co u osób zagrożonych zawałem może być istotne dla zdrowia, bo w ten sposób unika się sytuacji zawałowych, które następują najczęściej po spaniu z rana, kiedy krew jest najgęstrza.

Czytałem kiedyś, że najlepiej spożywać wodę małymi łykami, pół godziny przed posiłkiem i 2 godziny po spożyciu posiłku. Dlaczego nie bezpośrednio przed posiłkiem? Bo woda powoduje rozcieńczenie soków żołądkowych i utrudnia przez to trawienie.

Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody. Nie wszyscy wiedzą, ale wg badań człowiek potrzebuje tyle samo wody w wieku 30 lat ile w wieku 70, zmienia się jedynie uczucie pragnienia, które wraz z wiekiem zanika. Dlatego przyzwyczajenie organizmu do picia wody w młodszym wieku zapewnia regularność w dostarczaniu jej w starszym wieku.

Źródła wiedzy na temat picia wody:

Dr Selma Maria Martin - Zdrowe picie źródłem zdrowia