sobota, 11 sierpnia 2007

Procent składany - potęga oszczędzania

Ostatnio szukałem narzędzia online do szybkiego przeliczania wartości przyszłych oszczędności. Myślę, że warto sobie uzmysłowić ile warte jest nasze oszczędzanie co miesiąc kilkuset złotych i ile z tego nazbiera się po kilku, kilkudziesięciu latach.
Suma, którą zbieramy może być całkiem spora za sprawą procentu składanego, który polega na doliczaniu odsetek do inwestowanego kapitału, dzięki czemu suma podlegająca oprocentowaniu lub reinwestycji powiększa się dużo szybciej. Wzory na obliczanie samodzielne procentu znajdziesz np. na wikipedii pod hasłem procent składany. Więcej przykładów obliczeniowych możesz zobaczyć np. na stronie money.pl - link tutaj .
Żałuję, że nie znalazłem na stronach polskich interesującego mnie narzędzia (może ktoś zna, jeśli tak to proszę o linka w komentarzu). Natomiast na serwisie angielskim znalazłem kalkulator online dla procentu składanego, który szybko pozwoli policzyć oszczędności przy założeniu określonych wpłat i oprocentowaniu. Kalkulator zakłada roczną kapitalizację odsetek. I tak dla przykładu zakładając, że wpłacamy np. do funduszu inwestycyjnego 300zł miesięcznie i zakładając roczną stopę zwrotu na poziomie 8% po np. 30 latach oszczędzania będziemy dysponować sumą ponad 425 tysięcy zł. Brzmi nieźle. Biorąc pod uwagę, że za 30 lat będę w wieku 60 lat i pozostanie mi jakieś 20 lat emerytury, wychodzi, że miesięcznie emerytura ta będzie wynosić ok. 1800zł (425000/20/12= ok. 1880zł). Kalkulator jest po angielsku ale mam nadzieję, że nie sprawi to nikomu problemu. Jego dodatkową zaletą jest możliwość dodania kwoty początkowej, czyli kapitału, którym już dysponujemy, a który też chcemy inwestować. Jeśli zaczynamy od początku wstawiamy w to miejsce 0.

7 komentarzy:

  1. Tak tylko zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt, co miesiąc będziesz miał tyle odsetek 1800 zł, wybierasz kasę co miesiąc a jej Ci na koncie nie ubywa:) niezłe;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten angielski kalkulator odrazu odlicza ich podatek od oszczędności i jeśli bierzemy go na polskie realia to będziemy mieli znacznie więcej pieniędzy:) zróbcie tak wpiszcie 100zł na 1 rok np. na 5% wychodzi z prostych obliczeń że powinniśmy mieć 1260zł, a ten kalkulator ywlicza tylko 1232, stąd wniosek że jest nie na nasz realia, aha nie zpapominajmy u nas o podatku belki czyli będzie tak rzeczywiśce u nas 1248,60zł:) a nie 1232 jak z kalkulatora wynika:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzeczywiście:), wariant z wypłatą 1800zł miesięcznie zakłada, że nagle likwidujemy wszystko i od teraz żyjemy z tych pieniędzy. W rzeczywistości pieniądze są dalej inwestowane, więc prawdopodobnie zabierzemy do grobu majątek... :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba tego szukasz: http://www.zrozumfinanse.pl/poland/portal/kalkulatory/kalk_skladany.htm Ja też długo wertowałem strony, żeby to znaleźć, ale w końcu się udało. A myślałem, że będę musiał pisać sam jaki program. Szkoda tylko, że zamiast lat nie można wprowadzać miesięcy, ale to juz taka dygresja.
    Pozdrawiam
    Beerkoff
    kiero.mail@poczta.fm

    OdpowiedzUsuń
  5. ładnie panowie, tylko co z inflacją ? ile bedą warte te 1800zl za 30 lat ?

    OdpowiedzUsuń
  6. Oszczędzania powinni uczyć w szkołach, osobny przedmiot dla młodych osób. To trudna sztuka jak i matematyka czy fizyka.

    OdpowiedzUsuń
  7. Oszczędzania można się nauczyć. I każdy z nas powinien nad tą sztuką pracować. W dzisiejszych czasach wydaje się naprawdę dużo pieniędzy dlatego nawet najmniejsze zaoszczędzone środki to już coś.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.