czwartek, 26 sierpnia 2010

Kształtowanie nawyków wg zenhabits.net

Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na interesujący blog, który od kilku tygodni pochłania moją uwagę. Chodzi o artykuły Leo Babauty na zenhabits.net.
To co mi się osobiście podoba w filozofii autora to minimalizm, rozumiany nie jako próba uniknięcia trudu w kształtowaniu charakteru, ale sztuka wybierania dla siebie takich rozwiązań rozwoju, które nie zakłócają doświadczania życia. Wszyscy szukamy łatwych i sprawdzonych rozwiązań.
Jednocześnie wiele systemów efektywności bazuje na rewolucjonizowaniu naszego życia, trzymaniu się dyscypliny w ciężko przyswojonych nawykach. To jednak często prowadzi do zniechęcenia i demotywacji w działaniu. A tymczasem rozwiązaniem może być znalezienie odpowiedniego dla siebie "punktu dostępu", tzn. znalezienie dobrych stron, dla których mielibyśmy pokochać jakiś nawyk. Jeżeli nie dostrzegamy w nawykach nic oprócz przykrego obowiązku, to prędzej czy później poddamy się i zaniechamy ich.
Ciężko nie zgodzić się z autorem, kiedy odnosi się on z dystansem do systemów rozwoju osobistego, kształtowania nawyków, które książkowo może są i dobre, jednak czynią z człowieka maszynę.Tym blog Babauty odróźnia się właśnie od innych. Emanuje prostotą formy i treści.
Autor podaje konkretne rozwiązania do zastosowania w obszarach: znajdowania motywacji, organizacji czasu i pracy, zarządzania finansami osobistymi. Co ważne dowodem i poparciem na to, że udaje mu się samemu to wszystko pogodzić w życiu i wie o czym pisze, jest fakt, że ma szczęśliwą żonę i sześcioro dzieci i pracę, którą lubi, a wewnętrznie czuje się spełnionym człowiekiem.

Z tego co wiem, książki autora nie są jeszcze dostępne w polskim przekładzie i można zamówić je z serwisu amazon.com.

Tytuły, które ukazały się do tej pory to:
The Power Of Less: The Fine Art Of Limiting Yourself To The Essential
i wersje ebookowe:

1. Zen To Done.
2. The Simple Guide to a Minimalist Life.
3. The Zen Habits Handbook for Life.
4. Essential Motivation Handbook.

Więcej oczywiście na stronie samego autora zenhabits.com, skąd znajdziecie wiele przekierowań do artykułów autora i nie tylko.

1 komentarz:

  1. Początki są ciężkie a nawet czasem bardzo ciężkie, ale warto i jeśli już raz coś wejdzie Wam w krew, to zostanie na długo

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.