wtorek, 22 listopada 2011

Audiobooki - efektywna nauka i wykorzystanie czasu

Cz zastanawiałeś się kiedyś ile czasu marnujemy jadąc do pracy samochodem lub czekając w kolejkach do lekarza czy fryzjera? Ten wpis chciałbym poświęcić audiobookom. Jeśli jeszcze nie korzystasz z nich, to najwyższa pora aby zacząć.

Czy korzystamy z audiobooków?
Rynek audiobooków w Polsce wciąż się rozwija, daleko mu jeszcze do tego z Ameryki, ale przynajmniej wydawcy tradycyjnych książek i poradników zaczynają rozumieć, że jest tutaj duży potencjał odbiorców, bo jak wynika raportu (dane za 2009r.) pt. Nabywcy Audiobooków prawie 30% osób nigdy nie korzystała z audiobooka. Myślę, że te dane nie wiele się zmieniły do dnia dzisiejszego, chociaż danych dokładnych nie mam.

Najczęściej możemy się spotkać z nagraniami audio książek, materiałów do nauczania języków, poradników i szkoleń.

Gdzie szukać audiobooków?
Praktycznie wszystkie portale sprzedające książki mają zakładki dedykowane dla audiobooków, zwykle są one dostępne w formacje .mp3 lub na płycie CD. Oprócz tego funkcjonują portale, które są dedykowane tylko dla nagrań audio, takie jak: AudioBook.pl, Audioteka.pl, DoSluchania.pl., Nexto.pl, Virtualo. Dla tych, których nie przeraża język angielski, na pewno godny polecenia jest serwis amazon.com. W Polsce audiobooki można kupić już za 20-30zł, czyli taniej niż tradycyjne książki.

Dlaczego audiobooki zamiast książek?
  • Są tańsze niż tradycyjne książki, szczególnie teraz, gdy wydawnictwa traktują je jako nowy obszar inwestycji, oferując przy tym niskie ceny.
  • Korzystanie z nagrania jest praktycznie możliwe wszędzie np. podczas ćwiczeń na siłowni, biegania, jazdy samochodem czy w kolejce do lekarza.
  •  Słuchając możesz wykonywać inne czynności, np. prowadzić samochód. To właśnie w tym "międzyczasie" najwięcej jest korzyści ze słuchania audiobooków.
  • Słuchanie to w przypadku nauki języka, osłuchanie się z wymową i akcentem.
  • Lektorzy nagrań prezentując treść intonują i akcentują ważne rzeczy, co wpływa na lepsze zapamiętanie i utrwalenie wiedzy.
  • Audiobooki są często dołączane do tradycyjnych książek, przez co utrwalają wiedzę, a nie często uzupełniają ją.
Jeśli znasz jakiś ciekawy serwis dot. audiobooków, podziel się w komentarzach. W końcu chodzi o to aby się nieustannie rozwijać.

    1 komentarz:

    1. Jest to jakiś sposób na naukę i "czytanie" książek w sytuacjach, w których nie możemy sięgnąć po papierowy egzemplarz, ale ja nie jestem do tego przekonana.

      OdpowiedzUsuń

    Dziękuję za Twój komentarz.