sobota, 11 sierpnia 2007

Procent składany - potęga oszczędzania

Ostatnio szukałem narzędzia online do szybkiego przeliczania wartości przyszłych oszczędności. Myślę, że warto sobie uzmysłowić ile warte jest nasze oszczędzanie co miesiąc kilkuset złotych i ile z tego nazbiera się po kilku, kilkudziesięciu latach.
Suma, którą zbieramy może być całkiem spora za sprawą procentu składanego, który polega na doliczaniu odsetek do inwestowanego kapitału, dzięki czemu suma podlegająca oprocentowaniu lub reinwestycji powiększa się dużo szybciej. Wzory na obliczanie samodzielne procentu znajdziesz np. na wikipedii pod hasłem procent składany. Więcej przykładów obliczeniowych możesz zobaczyć np. na stronie money.pl - link tutaj .
Żałuję, że nie znalazłem na stronach polskich interesującego mnie narzędzia (może ktoś zna, jeśli tak to proszę o linka w komentarzu). Natomiast na serwisie angielskim znalazłem kalkulator online dla procentu składanego, który szybko pozwoli policzyć oszczędności przy założeniu określonych wpłat i oprocentowaniu. Kalkulator zakłada roczną kapitalizację odsetek. I tak dla przykładu zakładając, że wpłacamy np. do funduszu inwestycyjnego 300zł miesięcznie i zakładając roczną stopę zwrotu na poziomie 8% po np. 30 latach oszczędzania będziemy dysponować sumą ponad 425 tysięcy zł. Brzmi nieźle. Biorąc pod uwagę, że za 30 lat będę w wieku 60 lat i pozostanie mi jakieś 20 lat emerytury, wychodzi, że miesięcznie emerytura ta będzie wynosić ok. 1800zł (425000/20/12= ok. 1880zł). Kalkulator jest po angielsku ale mam nadzieję, że nie sprawi to nikomu problemu. Jego dodatkową zaletą jest możliwość dodania kwoty początkowej, czyli kapitału, którym już dysponujemy, a który też chcemy inwestować. Jeśli zaczynamy od początku wstawiamy w to miejsce 0.

wtorek, 7 sierpnia 2007

Budżet domowy

Tak ostatnio mnie coś natchnęło aby ponownie opracować swój budżet domowy. Nie jestem osobą, która notuje każdy wydatek, bo po prostu nie starcza mi na to czasu, ale lubię wiedzieć jak się mają moje środki na rachunkach i staram się kontrolować wydatki tak, by najpierw płacić sobie i żeby starczyło na życie.
Nie chcę podważać znaczenia programów do zarządzania budżetem domowym (na stronę Chip.pl znajduje się długa lista ale wydaje mi się, że ich obsługa zajmuje dużo czasu, który można wykorzystać w bardziej efektywny sposób. Oczywiście jestem za tworzeniem budżetu domowego, ale do tego wystarczy zwykły arkusz w Excelu. Wzór takiego budżetu można pobrać ze strony finansedomowe.pl, link bezpośrednio do pliku znajduje się tutaj. Tak naprawdę, w kontrolowaniu wydatków chodzi o dyscyplinę i konsekwencję w działaniu. Wyrobienie sobie dobrych nawyków jest kluczem do sukcesu.

P.S. W najbliższym czasie zamieszczę także wpis o tym jak obliczyć kiedy przejdziemy na emeryturę i ile bedzie ona wynosiła..

Zobacz także:
Budżet domowy - narzędzia online do zarządzania finansami osobistymi

Jak kontrolować własne finanse? - pomoże nowy Kontomierz.pl

czwartek, 2 sierpnia 2007

Dlaczego warto mieć strategię w inwestowaniu?

Jeżeli planujesz oszczędzanie i inwestowanie swoich pieniędzy warto by robić to zgodnie z wcześniej przemyślaną strategią. Co daje strategia? Jest to plan działania, który prowadzi do zamierzonego celu inwestycyjnego. Jeżeli decydujesz się na zakup akcji lub funduszu akcyjnego, warto byś już w momencie wejścia w te aktywa był świadomy scenariuszy jakie mogą się sprawdzić na rynku. Szczególnie istotne jest aby nie mieszać strategii krótko- i długoterminowych. Przykładowo kupujesz akcje z zamiarem trzymania ich przez okres 5 lat, a potem przy pierwszym załamaniu się rynku akcji, np. po 6 miesiącach pod wpływem czarnych giełdowych komentarzy sprzedajesz wszystko odnotowując stratę. Takie historie zdarzają się często. To co było ustalone podczas kupna już przestaje obowiązywać podczas sprzedaży.
Co zrobić aby wytrwać w postępowaniu zgodnie ze strategią?
1. Zapisz wszystkie założenia odnośnie kupna i sprzedaży akcji lub innych aktywów, tak byś zawsze w ciężkich chwilach mógł do nich sięgnąć.
2. Nie ulegaj chwilowym impulsom ani emocjom i nie wątp w słuszność swoich założeń.
3. Pamiętaj, że strategie się sprawdzają tylko wtedy kiedy się wg nich postępuje i o tym czy są one dobre czy złe, dowiesz się jeśli się do nich zastosujesz.